Akik Fót utcáin, március közepén láttak egy vidáman, nagyon hangosan vonuló, idegen nyelven kommunikáló-gesztikuláló gyerektársaságot, nos, azok mi voltunk. A garaysok, akik egy tucat madridi diákot és két tanárnőt láttunk vendégül, saját otthonunkban, egy teljes héten át.  

A Fóti Garay János Általános Iskola az Erasmus + Diákmobilitás keretében a spanyol főváros, Collegio Hermanos Amorós iskolájából fogadott tanulókat, akik délelőttönként a befogadó családok gyermekeivel jártak iskolánkba. A program célja nem csupán a nyelvi és kulturális ismeretek bővítése volt, hanem a környezetvédelem és fenntartható életmód fontosságának hangsúlyozása is.

Többek közt egy közös víz-projekten dolgoztak, izgalmas fizikai kísérletek tanúi lehettek, valamint a gyakorlatban is kipróbálták az újrahasznosítást farmertáskák készítésével. Természetesen angol-, testnevelés- és ének-zene órákon is jártak temperamentumos kis vendégeink. Az iskolai tanulás mellett terepgyakorlatokat is szerveztünk számukra, például látogatást tettünk a Czifra Cekker csomagolásmentes boltban, elmentünk a Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe, ahol első kézből tapasztalhatták meg a hulladékgazdálkodás kihívásait és lehetőségeit. A diákok aktívan részt vettek egy faültetési programon is, ahol közösen helyeztek el egy gyümölcsfát  iskolaudvarunkon a környezetvédelem érdekében, illetve a spanyol látogatás emlékére.

A program kulturális jellege is kiemelt jelentőséggel bírt. Délutánonként közösen fedeztük fel Fót és Budapest nevezetességeit. A fővárosban megcsodálták a Parlamentet, a Budai Várat és a Hősök terét, míg Fóton a Károlyi-kastély és a város természeti szépségei, kulináris kalandozások (lángosozás) nyújtottak felejthetetlen élményeket. A közös városnézések és kulturális programok lehetőséget teremtettek a diákok számára, hogy még jobban megismerjék egymás hagyományait és gondolkodásmódját. A hétvége a családoké volt, akik mindent megtettek azért, hogy a spanyol gyerekekkel megismertessék hazánk szép tájait, nevezetességeit, hagyományait. 

A mobilitás végére a résztvevők nemcsak új ismeretekkel és tapasztalatokkal gazdagodtak, hanem életre szóló barátságokat is kötöttek. A szülők, a diákok és tanáraik egyaránt pozitívan értékelték ezt a hetet.  A repülőtéri búcsú csak rövid időre szól. Júniusban ugyanis mi leszünk a spanyol főváros és a Collegio Hermanos Amorós, Madrid vendégei.

Az Erasmus mobilitási program ismét bebizonyította, hogy a nemzetközi együttműködés és a közös tanulás nemcsak a tudást gazdagítja, hanem hidakat is épít a különböző kultúrák között. A résztvevők elkötelezetten folytatják a fenntartható életmód népszerűsítését, hogy a jövő nemzedék számára egy élhetőbb világot teremtsenek.

 

Petriné Sándor Krisztina, szervezőtanár és

Herrné Juhász Krisztina, kísérőtanár