Tenger…, pálmafák…, kaktuszok…, mediterrán hangulat….

 

Már csak a meleg napsütés hiányzott nekünk azon a héten, amit Máltán tölthettünk: 15 felső tagozatos diák és 4 pedagógus.

 

Hogy kerültünk oda?

Mi dolgunk volt ott?

 

Iskolánk, a Fóti Garay János Általános Iskola nagy figyelmet szentel a pályázatok által elérhető fejlődési, utazási lehetőségekre. Ezért járhattak diákjaink az elmúlt években számos szomszédos ország magyarlakta területén. Az Erasmus pályázaton belül már az előző években tudtak tanáraink (a covid-járvány előtt) 1-1 hetet tanulással eltölteni pl. Barcelonában, Firenzében, Canterburyben, Nicoterán és Máltán.

A 2021-ben kiírt Erasmus + Köznevelési pályázaton is-amely egy hétéves ciklust ölel fel -sikeresen vettük az akadályokat: nyertünk!  Ezeken a projekteken belül nemcsak pedagógusi mobilitásokat valósíthatunk meg, hanem diákcsoportokat is vihetünk az európai országokba tanulni. Találkozhatunk más országok diákjaival is.(Köszönhető mindez Tóth Tamásné Rick Katalin és Fabini Beáta alapos és kitartó, lehetetlent nem ismerő munkájának.)

Így történt, hogy 2022. március 12-én, szombaton kora reggel boldog izgalommal szálltunk fel a RyanAir Máltára induló járatára.

Voltak köztünk olyanok, akik most repültek életükben először. Nagyon jó volt látni az örömüket!

Tele volt kalanddal, kihívással az ott töltött egy hét.

Mindenkit családoknál szállásoltak el.

Képzeljék csak el azt a 12-14 éves gyereket, aki (szülők, felnőttek nélkül) bekerül egy hétre egy idegen országban egy családba! Csak az eddig tanult angol nyelvismeretére, a bátorságára és a találékonyságára (és természetesen, ha probléma van, a közelben lévő tanárára) támaszkodhat.

 

Eszméletlenül bátrak és ügyesek voltak!

Le a kalappal előttük!

 

Természetesen az első 1-2. napon még nehezebben ment a dolog, de hamar belejöttek!

Az élménygyűjtésen túl az volt a feladatunk, hogy a fenntarthatóságról, a környezetvédelemről minél többet megtudjunk.

Az angolul hallgatott tanfolyamon való részvétel sem okozott a gyerekeknek gondot, ahol a klímaváltozásról és annak az emberekre, állatokra gyakorolt hatásáról, a megújuló energiáról, és azokról a fiatalokról beszélgettek, akik remélhetőleg majd „megmentik” a Földet. A kirándulásokon betekintést nyerhettünk a fenntarthatóság gyakorlati alkalmazásába is.

Sok-sok látnivalóban volt részünk, amelyek egyrészt a szervezők által biztosított programok voltak, másrészt mi magunk is szerveztünk nem törődve a fáradsággal, az időjárási viszontagságokkal. Nagyon élveztük!

Na és itt vagyok gondban: felsorolni is nehéz azt a sok helyet, ahol jártunk!

San Julian’s, San Gwann, Valletta – a jelenlegi főváros, Mdina –a régi főváros, Blue Grotto, Victorioso, Zurrieq, San Thomas, Marsaxlokk – a kedves kis halászfalu, Had-Dingli – Málta legmagasabb pontja, azzal a gyönyörű kilátással…., és szinte mindenhol a tenger, amit –azt gondolom – nem lehet megunni!

 

… és mit kaptunk ettől az úttól?

 

Felejthetetlen élményeket, barátságokat,

a gyerekek némi önállóságot, bátorságot, önbizalmat, nyitottságot , fontos információkat, amelyeket itthon is beépíthetnek mindennapjaikba,

és nem utolsó sorban azt az érzést, hogy szép ez a Föld, a mi Földünk, érdemes rá vigyázni!

 

Jaskó Tünde

kísérő pedagógus