Németországban járt a Fóti Garay János Általános iskola hatodik és hetedik évfolyamának németet, mint idegen nyelvet tanuló gyerekek közül kiválasztott 15 diák és 2 kísérőtanár. A Freiburgi Általános Iskola sok környezetvédelemmel, informatikával, demokráciával és inklúzióval kapcsolatos programot szervezett nekünk. Ezen kívül megismerhettük a Strassbourgban működő Európai Parlament működését és munkáját, Bázel, Colmar csodálatos középkori óvárosát is felfedezhettük.
Integrációról, nemek közötti egyenlőségről sok gyakorlati példát tapasztalhattunk meg, amikor csoportelosztásról vagy együttműködést elősegítő projekteket valósítottak meg a gyerekek. Nagyon sok fenntarthatósági feladat, szabadulószoba, ökoházi foglalkozás, a szemétfeldolgozástól az okostelefon útjának megismerésén keresztül, az aluminium csomagolásforma kiváltásának lehetőségeiről tanultunk. Jó ötlet volt a digitális készségeket is igénylő környezetvédelmi szabadulószoba 4 csoportban, ahol a német és a magyar gyerekek is együtt dolgoztak. Csoportösszetartás szempontjából jónak bizonyult, hogy az a 12 gyerek, akik jönnek hozzánk májusban, amikor csak lehetett részt vettek a programokban és így egy közösség is ki tudott alakulni a német és magyar gyerekek között. A szervező tanár külön idegenvezetőt hívott az Európai Unió megnyilvánulásának és működésének megismertetésére interaktív városnézés keretében, online és fizikai feladatokkal a városban. Voltunk az Európai Parlamentben is, Strasbourgban, ahol bemutatták nemcsak az épületet és a termeket, de a működést is elmagyarázták, szintén interaktív feladatok segítségével. Ezen kívül megismerhették a gyerekek Freiburg, Basel, Strasbourg és Colmar óvárosát, a hármas határt, az építészeti remekműveket. Városnéző busz és idegenvezető is segített a városok megismerésében. Colmar városába külön buszt rendeltünk. A gyerekek sokat fejlődtek nemcsak a német nyelvtudásban, de problémamegoldó készségük és tájékozódási képességük is fejlődött. Végül Colmar belvárosában egy csokikészítő tanfolyamon sajátíthatták el a csokoládékészítés mesterségét, itt, a csokimúzeumban történelmi betekintést kaphattunk a csokoládé készítésének hosszú históriájáról.
Fáradtan, de élményekkel tele érkeztünk vissza iskolánkba, ahol a gyerekek beszámolnak a megszerzett tudásukról és élményeikről az órákon.
Az egy hetes kirándulás, programok, ellátás, utazás teljes költségét az Európai Unió Erasmus + SCH programja finanszírozta.
Fabini Beáta kísérőtanár
2025.02.22.

